Ayurvedik Öneriler

Ebru Şinik Ayurvedik Önerileri

Meditasyon Yapmak Günah mıdır?

Meditasyon yapmak günah değildir çünkü meditasyon bilimsel bir zihni dinlendirme tekniği olup, herhangi bir özel dine ait bir uygulama değildir.

Tüm semavi dinlerde ve spiritüel disiplinlerde meditatif çalışmalar yer almaktadır. Bunun ana sebebi meditasyon uygulamalarının zihni lüzumsuz düşüncelerden, yersiz endişelerden, gelecek kaygılarından ve geçmişin pişmanlıklarından temizleyerek, bilinçaltını rahatlatmasında yatar.Meditasyon Yapmanın FaydalarıZihindeki çöp tenekesi ne kadar temiz olursa, o derece berrak ve dingin bir zihne sahip olunabilir.

Dolayısı ile dingin bir zihne sahip kişi, dini ritüellerini yaparken çok daha odaklanmış, konsantre bir şekilde dikkatini yaptığı ritüele yönlendirebilir. O yüzden her dine ait farklı meditatif çalışmalar yapılmaktadır.

Dolayısı ile meditasyon yapmak günah değildir. Çünkü meditasyon bir inanç sistemi olmayıp, inanılsa da, inanılmasa da uygulandığı sürece faydalarının deneyimlendiği derin bir zihni dinlendirme ve şifalandırma tekniğidir.

Bilim adamları genel yaşam akışında özellikle stres yönetiminin sağlanabilmesi üzere her gün 20-30 dk. arası meditasyon yapılmasını önermektedir.

Stres yönetimi yüzyılımızda sağlıklı ve mutlu yaş alma süreci için temel gerekliliklerdendir. Dünya üzerinde çok çeşitli meditasyon teknikleri bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak başlıca şunları sayabiliriz;

  • Görsel Meditasyonlar ( Drishti ve Sri Yantra Meditasyonları)
  • Ses Meditasyonları ( Rehberli, Tibet Kasesi ve Dalga Sesi Meditasyonu)
  • Enerji Meditasyonları ( Çakra ve Sutra Meditasyonu)
  • Duyu Meditasyonları ( Aroma, Tat Alma, Masaj,Yoga, Tantra Meditasyonları)
  • Budist Meditasyonları (Metta, Samatha, Vipassana Bhavanas)
  • Mantra Meditasyonları (Primordiyal Sesler Meditasyonu, Transandantal Meditasyon, Bija Sesleri, Sutra Meditasyonu)
  • İlahilerle Meditasyon ( Japa, Bhajan, Kirtan, Namavali)
  • Beden - Zihin Meditasyonlarını

Ben, Dr. Deepak Chopra ekolünden gelen ve Chopra Center eğitmenlerinden biri olarak mantra bazlı meditasyonların uygulanmasını öneriyorum. Çünkü mantra bazlı meditasyon teknikleri düşünebilen her insanın uygulayabileceği basitlikte olup, aynı zamanda da son derece etkili şifalandırıcı özellikleri barındırırlar. Yapılan klinik araştırmalar neticesinde mantra bazlı meditasyon uygulamalarının beyin nöro-plastisitesi yaptığı kanıtlanmıştır.

Beyin nöro-plastisitesi ne demek derseniz buraya tıklayarak başka bir yazımda detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Siz siz olun, her insanın doğum hakkı olan bu müthiş şifa teknolojisinden faydalanmayı kendinize bir borç bilin. Benim deneyimlerin neticesinde tereddüt etmeden söyleyeceğim tek şey, bu dünyadaki en büyük özgürlüğün zihnin esaretinden kurtulduğumuz an başladığıdır.

Mantra meditasyonları ile ilgili olarak buraya tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Çok etkili bir meditasyon tekniği olan, hem nefes hem de mantra'nın birlikte kullanıldığı SO HUM meditasyonunu yönlendirmeli benim sesim ile beraber yapmak isterseniz, Yükselen Çağ Youtube kanalımda yer alan Ebru Şinik ile Meditasyonlar bölümündeki videolarıma aşağıdaki resme tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 Sosyal Sorumluluk Projelerimiz kapsamında, Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi çatısı altında, ücretsiz meditasyon eğitimleri, seminerler ve burslar sağlamaktayız.

Tüm Sosyal Sorumluluk Projelerimiz, Etkinlikler ve Eğitim duyurularımız için lütfen @ebrusinik ve @yukselencag instagram hesaplarımızı takip ediniz.

 

                 Ebru Şinik                  Yükselen Çağ      

            Ebru Şinik Instagram Hesabi