Ayurvedik Öneriler

Ebru Şinik Ayurvedik Önerileri

Omurga Sağlığı İçin Ne Yapıyorsunuz?

Size en basit önerim ilk olarak gün boyunca dik oturmayı alışkanlık edinmeniz olur.

Peki özellikle benim gibi günün 6-7 saatini masa başında geçirenler bunu en kolay nasıl başarabilir?

Hemen masanızın altına yerleştirmek üzere ayak destek üniteleri edinin derim. Çünkü genelde oturduğumuz zaman diz kapağımız, kalça hizamızdan daha düşük bir seviyede duruyor olur. 

Eğer günün büyük bir bölümünü eğri bir oturuşla geçiriyorsanız hiç tereddüt etmeden söyleyebilirim ki hem fiziksel, hem de zihinsel olarak potansiyelinizin tümünü kullanmaktan kendinizi mahrum bırakıyorsunuz!

Eğer diz kapağı kalça ile aynı hizada değilse omurga zamanla otomatik olarak eğrilmeye başlar, çünkü iskelet sistemin bu pozisyonda dik açıyı koruması çok zordur ve oturuşumuz kısa bir süre sonra kamburlaşır. Oturuş eğrilmeye başladığı andan itibaren göğüs kafesi kapanır ve göğüs kafesi içindeki organlar da sıkışmaya başlar.

Eğer günün büyük bir bölümünü eğri bir oturuşla geçiriyorsanız hiç tereddüt etmeden söyleyebilirim ki hem fiziksel, hem de zihinsel olarak potansiyelinizin tümünü kullanmaktan kendinizi mahrum bırakıyorsunuz! Çünkü özelikle yanlış oturma ile başlayan postür bozuklukları sadece bedensel enerjimizi değil, zihinsel enerjimizi de çalar. 

Masada, uçakta, sinemada, nerede oturuyorsanız oturun eğer oturduğunuzda diz kapağınız kalça hizanızdan daha düşük bir seviyede duruyor ise bu oturduğunuz yerin aslında sizin için yüksek olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca, özellikle biz kadınlar daha rahat oturabilmek için bacak bacak üstüne atma ihtiyacı hissederiz.

Bacak bacak üstüne attığımız andan itibaren omurgamızı çoğunlukla farkında olmadan dikleştiririz fakat bu yanında başka sorunları getirir. Kan dolaşımı akışı, özellikle bacak bölgelerinde sıkışan alanlara tam randımanlı olarak ilerleyemez ve varis, selülit gibi oluşumları tetikler.

Ayak destek ünitesi ebru şinik yükselen çağ

İşte bu sebeple sürekli oturduğunuz masa altına hemen ayak destek ünitesi yerleştirmelisiniz. Bu size gün boyunca çok daha konforlu ve rahat bir oturuşu kazandırırken, hem beden enerji akışlarınızın düzgün olarak işlemesine, hem de psikolojik olarak modunuzun daha yüksek kalmasına neden olur. Hatta zihinsel esnekliğinizi de destekleyecek olan bu basit değişim sonuçlarını hızlıca göreceğiniz çok etkili bir günlük rutindir. 

Ben masa altına yerleştirmek üzere sabit ve ağır olan profesyonel ayak destek üniteleri yerine, hafif ve taşıması kolay olan mavi yoga bloklarından koyuyorum. Bu şekilde sandalyemle ileri ve geri oynadıkça ayak destek ünitesi olarak kullandığım bu yoga bloklarını da kolayca hareket ettirebiliyor ve ayak tabanlarımı rahatlıkla yerleştirebiliyorum. Ayrıca bir toplantıya giderken de, ki bazı toplantılar oldukça uzun sürebiliyor, rahatlıkla yanımda taşıyabiliyorum. 

Hazır yeri gelmişken yoga bloklarını evde başka birkaç yerde daha kullandığımı söylemeliyim. Örneğin tuvalette ve yemek masası altında... Yemek yerken bacaklarımın sıkışması beni çok rahatsız eder.

Tuvalete oturduğunuzda eğer diz kapağınız kalçadan düşük bir hizada ise bağırsaklarımız dışkı tahliyesi için çok zorlanır. Konforlu ve tamamen boşaltım sağlayan pozisyon diz kapağı ve kalçanın en az aynı derecede hizalanması halidir. Hatta diz kapaklarının kalça hizasından biraz daha yüksek olması dışkı tahliyesi için çok daha konforlu ve avantajlıdır. Hele kronik kabızlık çekiyorsanız hemen şimdi daima tuvalette duracak olan bir ayak destek ünitesi edinin derim.  siz omurga sağlığınız için ne yapıyorsunuz ebru şinik

Peki, omurga sağlığınız için dik oturmanın dışında neler yapabilirsiniz?

  • Aletli Pilates
  • Yoga
  • Yüzme
  • Trambolinde Zıplama