Ayurvedik Öneriler

Ebru Şinik Ayurvedik Önerileri

KIŞ BOYUNCA RAHAT NEFES ALIN ve GRİPTEN KORUNUN

Kasım itibarı ile kış sezonuna resmen girmiş bulunuyoruz. Zaten bir iki haftadır de hava sıcaklığı hissedilir derecede düştü ve evlerimizde kaloriferler yanmaya başladı.

Kışın özellikle kaloriferli veya klimalı ortamlarda yaşayan herkesde ortak bir rahatsızlık yaşanır. Hepimizin burun içi kurumaya yüz tutar. Çoğumuzda kaloriferler yanmaya başladığı andan itibaren burun içi mukozamız kurumaya ve bunun neticesinde de özellikle uyurken solunum rahatsızlıkları baş göstermeye başlayabilir. Burun içi kuruduğu için rahat nefes alıp veremezsiniz ve uyurken otomatik olarak ağzınız açılır ve ağızdan nefes almaya başlanır. Bu durum neticesinde sabah kalktığınızda ise boğazınız kupkuru ve dilinizin üzeri normalden daha fazla toksin tabakası ile birikmiş olarak güne uyanırsınız.

O yüzden özellikle kış sezonu boyunca yaşam konforunuzu yükseltecek yeni bir ayurvedik günlük rutin önereceğim. Bu rutini  hem sabah, hem de akşam rutinlerinize eklemenizi hararetle öneriyorum. Biz ev ahalisi olarak hepimiz yıllardır uygularız ve çok rahat ederiz.

Soğuk sıkım Susam yağı alın ve minik bir şişe Susam yağını banyonuzda sürekli bulundurun.
Her sabah kalkıp dilinizi toksinlerden sıyırıp, dişinizi fırçaladıktan ve yüzünüzü güzelce yıkayıp ve burnunuzuda suyla hımkırarak iyice temizledikten sonra avuç içinize birkaç damla Susam yağı damlatın.
Küçük Serçe parmağınızın ucunu Susam yağına daldırın ve ucunu tamamen Susam yağına bulayın. Sonra bu parmağınızın ucunu iki burun deliği içine sırayla nazikce sokun ve sağ ve sol burun deliği içindeki mukozanızı, burun ici duvarlarının bütün çeperini 360° derece olacak sekilde yağlayın; hem sağ, hem sol burun deliğinizi...

Böylece burnumuzun içi nemlenerek;

Hem bütün gün çok daha rahat nefes alacak, evde, işte kalorifer veya klimanin sebeb oldugu, dışarda da soğuk sebebi ile oluşan burun içi kurumalarına karşı önlem almış, hem de gece yatmadan önce bu rutini uyguladığınzda solunum sistemi gece boyunca burundan daha rahat nefes alıp vermeye devam edecek ve çok daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlayacak olan  burun içinizi nemlendirmiş olacaksınız.

Ayrıca şunu unutmayın!

Burun içi mukozası doğal nem dengesini koruduğu sürece, burundan nefes alıp verirken mikropları o derece iyi filtre edebilir ve ciğerlere inmesi mahsurlu olan mikro partikülleri de toplayarak sümük olarak dışarı atar. Dolayısıyla etrafımızdaki gripal enfeksiyonlardan da o derece daha etkin bir şekilde korunmuş oluruz.

O yüzden bu uygulaması çok basit ve etkili ayurvedik rutini özellikle her gün evden çıkarak topluluklara karışanlar ve okula giden çocukların sabah akşam uygulaması kış boyunca genel sağlık ve yaşam konforunu oldukça destekleyicidir.

Sonuç olarak sabah-akşam temiz burun içine küçük serçe parmağınızın ucu ile süreceğiniz susam yağı gripal enfeksiyonlardan olabildiğince korurken, özellikle  ilkbahar mevsim geçişlerindeki muhtelif alerjik reaksiyonları da sakinleştirebilecek etkileri barındıran önemli bir ayurvedik gündelik rutindir.

Ebru Şinik / Bütünsel Sağlık ve Ayurvedik Yaşam Danışmanı