Ayurvedik Öneriler

Ebru Şinik Ayurvedik Önerileri

Dünyanın En Güçlü Doğal Probiyotiği: Sauerkraut Yapımı

 

Dünyada bilinen en etkili doğal probiyotik olan Sauerkraut’ın aynı zamanda klinik araştırmalar sonucunda içerdiği  yüksek miktarda glukosinolat’ların etkisiyle özellikle akciğer, pankreas, mide, bağırsak ve prostat kanseri ni önleyici etkileri oluşturduğu kanıtlanmıştır.

Sauerkraut fermentasyonunda, normalde yaptığımız lahana turşularına eklediğimiz gibi su, sirke veya limon eklenmez. Beyaz lahanaların suyu çıkana kadar 15-20 dk. boyunca tuz ile ovulur ve bu ovma esnasında saldığı kendi suyu  ile fermente edilir.

Lahana fermente olacağı için en çok ayurvedik beden tipi Vata’larda yaptığı özellikle gaz, şişkinlik gibi etkileri barındırmaz; çünkü fermentasyon esnasında oluşan bakteriler tarafından ön sindirim süreci tamamlanmıştır.

Dünyada bilinen en güçlü doğal probiyotik olmasının yanısıra aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan olan Sauerkraut yüksek oranda A ve C vitamini içerir. Güçlü probiyotik etkisiyle hazmı çok zor olan etli yemeklerin yanında tüketildiğinde de hazmı kolaylaştırır.

Ama Ayurvedik açıdan bu mucizevi gıdanın en önemli özelliği bağırsak florasının düzenlenmesinde, bağırsak mikrobiyatasının iyileşmesinde ve yararlı bakterilerin çoğalmasında çok büyük bir destek oluşturmasıdır.  Yani her gün önerilen ölçülerde ( çocuklarda 1 kahve fincanı, ergenlerde 1 su bardağına kadar suyu ile birlikte ) Sauerkraut tüketimi neticesinde ;

  1. Sağlıklı Bağırsak Florasına
  2. Güçlü Hazım Sistemine  dolayısıyla
  3. Güçlü Bağışıklık Sistemine dolayısıyla
  4. Dengeli Duygu Gelişimlerine ve  
  5. Mental Berraklığa

Sahip oluruz.

Unutmayın! Özellikle sık sık antibiyotik kullanan bireylerde bağırsak florası bozulur ve bu floranın toparlanması gerçekten özel ihtimam gerektirir. Ayurveda derslerime katılanlar çok iyi bilir; dengeli bir bağırsak sistemi Bütünsel Sağlık ve Mutluluğumuzun ön koşuludur.

Hadi o halde şimdi hep birlikte hem kendimiz, hem de sevdiklerimiz için Sauerkraut yapalım!

Malzemeler;

  • 1 ad. taze Beyaz Lahana
  • 2 ad. Kırmızı Havuç (isteğe bağlı)
  • 1-2 tatlı kaşığı himalaya, çankırı veya kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı toz veya tane kimyon

Yapılışı;

Lahanayı ortadan ikiye kesin ve daha sonra ince şeritler halinde doğrayın.

Şeritler çok uzun oldu ise elle ovmak zor olacağından ikiye kesebilirsiniz.

Şeritler halinde doğranmış lahanaları 3-4 avuç avuç alarak, büyük bir tepside üzerine tuz serpip  15 dk kadar yoğurun.

Yoğurmaya başladıktan 5 dk sonra lahana yumuşamaya ve suyunu salmaya başlayacaktır. Endişelenmeyin, suyunu saldıkça yoğurmak kolaylaşacak. Lahana ne kadar taze ise o kadar çok suyunu salacaktır; o yüzden taze lahana almaya özen gösterin. Sonuçta bu su sayesinde fermentasyon olacak.

Lahana iyice ölüp suyunu saldığında, cam bir kavanoza sıkıştırarak doldurun ve üzerine biraz kimyon serpin veya kimyon tohumlarını atın. Ve yoğrulmak üzere bekleyen diğer lahanaları da sırayla aynen bu işlemden geçirin.

Bu arada kırmızı havuçları lahana yığınının içine rendeleyip, birlikte birlikte yoğurabilirsini benim yaptığım gibi. Fakat elinizin boyanmasını istemiyorsanız yoğurduktan sonra rendeleyip, kavanoza koyarken ekleyiniz.Lahananın tamamı yoğrulduktan sonra çıkan suyu ile birlikte hepsini mümkün oldukça en sıkışık şekilde cam kavanoza koyun ve üzerini bütün bir lahana yaprağı ile kapayın ve üstüne suyu çıkana kadar tekrar bastırın.

Kapağını sıkıca kapadıktan sonra 2-3 hafta boyunca karanlık bir alanda bekletin.

Maksimum 3 hafta sonra Sauerkraut’ınız tüketime hazırdır.

Afiyet, Şifalar Olsun!