Ayurvedik Öneriler

Ebru Şinik Ayurvedik Önerileri

Dil Üzerinde Biriken Toksinleri Temizleyin

Ayurvedik Önerilerime sabah rutinleri ile başlamak istiyorum. Sabah rutinleri çok önemli. İlk rutinimiz olan Dil Toksin Sıyırma işleminin gündelik olarak aynen yüz yıkama ve diş fırçalamak gibi hayatımıza entegre etmemiz gerekiyor.

Sabah yataktan kalktığımız gibi ilk iş olarak dilimizin üzerinde gece boyunca biriken toksinlerin sıyrılıp atılması uzun vadede bütünsel sağlık ve mutluluğumuz için son derece basit ve etkili bir yöntemdir.

Diş fırçalamak bu toksinleri tahliye etmiyor... diş fırçalarken toksinleri ağzınızın içinde dağıtmış oluyorsunuz.

Dil üstünde biriken Toksinler Neden Sabahları Temizlenmeli?

  • Gece boyunca bedenden tahliye edilmek üzere hazirlanan toksinler dışkı, idrar ve ter yoluyla atılır. Bunlar dışında özellikle bir önceki gün sindirim sisteminizi zorlayan menü secimleri yaptiysaniz, sindirim sisteminde ayurveda tıb'bında ama olarak adlandırdığımız tam olarak metabolize olmamış atıklar dilin üzerine gelip yerleşir ve bunların sabah herhangi bir şey yiyip içmeden önce dil üzerinden temizlenmesi son derece elzemdir. Bu acımsı, kekremremsi tada, sarı,beyaz veya gri tabakaya ayurvedik terminolojide "ama" denir ve ama toksik birikimdir.

Ebru Şinik Dil Sıyırma
Dil Temizliği Ebru Şinik
 
Sabah kalktığımız gibi dilimizin üzerinde yapacagimiz bu sıyırma hareketi sindirim sistemi organlarını uyarir ve sindirim sistemi organlarına masaj yaparak tahliyeye hazır birikmiş dışkı varsa onun hemen kalın bağırsaklardan atılması ve harekete geçmesi için uyarır.
Ayrıca dilimizin üzerinde tat alma  reseptörleri vardır ; o reseptörler gün boyunca ne kadar açık ve temiz olursa doygunluk hissi beynimize o kadar hızlı gider ve gün içinde abur cubur yeme hissi zaman içerisinde azalarak, kaybolur.
  • Dil Toksin Sıyırma İşlemi ağız kokusuna mani olur. Özellikle oruç tutulan günlerde çok daha ferah ve hafif hissetmeyi sağlar.
  • Ağız boşluğunda yaşayan ve oksijensiz ortamı seven bazı bakteriler ağız kokusunun, üst solunum yolu enfeksiyonlarının ve bazı sindirim sistemi hastalıklarının önemli nedenlerinden biridir. Dişlerle birlikte dil hijyeninin de kötü olması hem ağız, hemde genel sağlığımızı olumluz olarak etkiler. İdeal ağız hijyeni ancak dişler ve dil temizliğinin birlikte yapılmasıyla sağlanabilir.
Bu kadar fayda bu çok basit ve önemli Ayurvedik Günlük Rutine başlamanız için yeterlidir sanırım.

Dil Toksin Sıyırıcı aparatları, tüm eczanelerde ve Yükselen Çağ Ayurveda Mağazasında bulabilirsiniz.

Hemen İncele